Analizy rynku funduszy inwestycyjnych, zasady i strategie inwestowania, jak wybrać fundusz
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Remigiusz Stanisławek
RSS


fakty i mity inwestowania

piątek, 21 października 2011
Pod artykułem na temat uśredniania pojawił się komentarz przekonujący, że w ostatnich 3 lub 5 latach uśrednianie działało. Odpowiedzi nie mogę zmieścić w komentarzu - warto to dokładnie to policzyć. Przy okazji pokazując gdzie popełniany jest najczęstszy błąd przy sprawdzaniu, czy uśrednianie działa czy też nie.
czwartek, 29 września 2011
Nie, ja nie uśredniam. Ale ... wystarczy umówić się na spotkanie z doradcą finansowym, odwiedzić okienko w banku rozważając np. produkt oparty o systematyczne oszczędzanie na emeryturę aby usłyszeć: "nie musi się Pan/Pani znać na funduszach - najlepiej systematycznie co miesiąc kupować fundusze akcji - uśredni się cena, i świetne zyski gwarantowane". Doskonałe zyski z uśredniania ceny są jak Yeti - wszyscy o nich mówią (w momencie sprzedaży produktów inwestycyjnych) a nie znam żadnej osoby, która stosując tę zasadę byłaby zadowolona z wyników. Nie ma w tym nic dziwnego - uśrednianie działa tylko wtedy gdy na teoretycznym wykresie odpowiednio dobrano liczby...
wtorek, 05 kwietnia 2011
Dla wielu czytelników to oczywiste. W takim przypadku nie czytaj proszę tego artykułu. Matematyki finansowej niestety nie uczą w szkołach. A ponieważ zbyt często widziałem szkolenia, na których takie "obliczenia" się pokazuje i zbyt często powtarza się je przy sprzedaży funduszy - uważam, że warto raz a dobrze wytłumaczyć dlaczego procentów się tak po prostu nie dzieli. Jeżeli choć kilka osób skorzysta - uważam, że warto było przygotować ten materiał. Po lekturze tego artykułu nie będziesz mieć wątpliwości czy Twój doradca wie o czym mówi...
czwartek, 24 marca 2011
Być może tym tekstem włożę przysłowiowy "kij w mrowisko". W ubiegłym tygodniu uczestniczyłem w dwóch kolejnych "spotkaniach sprzedażowych" funduszy gdzie wprost cytowano mity inwestowania, jako doskonały sposób na inwestowanie. Którym z kolei przeczą fakty, które pokazuję. Ale skąd Klient ma to wiedzieć. Pochyliłem się nad tematem i znalazłem siedem przyczyn, przez które takie mity są prezentowane Klientom.
wtorek, 15 marca 2011
W lipcu ub. roku, jak co roku TFI Pioneer opublikowało notatkę prasową pokazującą zyski z najstarszego funduszu w Polsce w okresie 18 lat. Z 10 wpłaconych złotych dziś mamy 156. To przecież 16% średniorocznie. Hmm. Tu kłania się magia procentów. O czym zapomnieli marketingowcy z Pioneera?
czwartek, 10 marca 2011
W dzisiejszych czasach nie znając podstaw matematyki finansowej jako Klient instytucji finansowej narażasz się na duże ryzyko. Ryzyko błędnej decyzji inwestycyjnej, wyboru mało atrakcyjnego produktu finansowego. Matematyka nie jest w Polsce popularna. A tej dotyczącej finansów nie uczą w szkołach. Intuicja często pomaga. Ale... gdy w grę wchodzą duże inwestycje lub duże kredyty warto mieć pewność, że po drugiej stronie stołu jest osoba, która zna się na tym co robi. Także od strony matematyki finansowej.
piątek, 18 lutego 2011
Jeżeli swoje oszczędności lokujesz na rynku funduszy inwestycyjnych to z pewnością to zdanie jest Tobie znane. "Giełda w długim okresie świetnie zarabia". I tu swój początek ma zasada "długoterminowego inwestowania w fundusze akcji". Której niestety przeczą fakty... np. w 17 lat giełda w Polsce dała zarobić mniej niż wyniosła inflacja... To jak to w końcu jest z tą giełdą? Niech przemówią liczby.
sobota, 12 lutego 2011
Fundusz inwestycyjny to biznes. Jak każdy inny. Ponieważ zarabia określony procent od kapitału to będzie starał się przekonać, że najlepiej pieniędzy z funduszu nie wypłacać. Przeglądając porady na stronach funduszy trafiłem na zaskakujące porady TFI Arka. Mamy weekend - więc proponuję potraktować ten tekst jako lekką lekturę. Choć z drugiej strony to wcale nie jest śmieszne...
czwartek, 03 lutego 2011
O funduszach inwestycyjnych powiedziano i napisano wiele. Zaskakująco w wielu książkach, na wielu stronach internetowych spotykam się ze złotymi zasadami inwestowania. Są to hasła, które doskonale sprzedają. I do tego wyglądają bardzo wiarygodnie. Ale - czy ktoś zadał sobie trud sprawdzenia czy działają w praktyce?