Analizy rynku funduszy inwestycyjnych, zasady i strategie inwestowania, jak wybrać fundusz
| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Remigiusz Stanisławek
RSS


poniedziałek, 11 kwietnia 2011
Systematyczne inwestowanie to doskonały sposób na budowanie majątku, finansowanie przyszłych celów, emerytury, edukacji, podróży. Ten sposób ma jedną wadę - trudno na szybko policzyć jaki zysk udaje się wypracować z długoletniej inwestycji. Sprawdź czy udało się zarobić więcej niż uśredniając na lokacie bankowej...
wtorek, 05 kwietnia 2011
Dla wielu czytelników to oczywiste. W takim przypadku nie czytaj proszę tego artykułu. Matematyki finansowej niestety nie uczą w szkołach. A ponieważ zbyt często widziałem szkolenia, na których takie "obliczenia" się pokazuje i zbyt często powtarza się je przy sprzedaży funduszy - uważam, że warto raz a dobrze wytłumaczyć dlaczego procentów się tak po prostu nie dzieli. Jeżeli choć kilka osób skorzysta - uważam, że warto było przygotować ten materiał. Po lekturze tego artykułu nie będziesz mieć wątpliwości czy Twój doradca wie o czym mówi...
poniedziałek, 04 kwietnia 2011
W jaki sposób student najlepiej "zarobi" na kredycie studenckim? Czy można wykorzystać kredyt studencki do inwestycji w polisę inwestycyjną? Jaka jest inwestycja, którą student powinien koniecznie rozważyć, aby stać się bogatym?
czwartek, 24 marca 2011
Być może tym tekstem włożę przysłowiowy "kij w mrowisko". W ubiegłym tygodniu uczestniczyłem w dwóch kolejnych "spotkaniach sprzedażowych" funduszy gdzie wprost cytowano mity inwestowania, jako doskonały sposób na inwestowanie. Którym z kolei przeczą fakty, które pokazuję. Ale skąd Klient ma to wiedzieć. Pochyliłem się nad tematem i znalazłem siedem przyczyn, przez które takie mity są prezentowane Klientom.
piątek, 18 marca 2011
W ostatnich wpisach pokazałem jak łatwo jest manipulować Klientem funduszy pokazując dane wyjęte z kontekstu. A czy pamiętacie reklamę funduszy UniKorony z 2006 roku?
wtorek, 15 marca 2011
W lipcu ub. roku, jak co roku TFI Pioneer opublikowało notatkę prasową pokazującą zyski z najstarszego funduszu w Polsce w okresie 18 lat. Z 10 wpłaconych złotych dziś mamy 156. To przecież 16% średniorocznie. Hmm. Tu kłania się magia procentów. O czym zapomnieli marketingowcy z Pioneera?
piątek, 11 marca 2011
Od 2002 roku krąży w Polsce historia amerykańskiego listonosza, Scotta Bauera, który w dniu przejścia na emeryturę kupił willę na Hawajach i do dziś żyje z odsetek. Kim był, jak żył, jak do szedł do tego majątku? A może było inaczej? Może Scott Bauer był agentem tajnych służb? Kilka faktów na to wskazuje... Na przykład skąd pan Bauer miał dodatkowe 800.000 dolarów, których nie wykazał z zysku z funduszu?
czwartek, 10 marca 2011
W dzisiejszych czasach nie znając podstaw matematyki finansowej jako Klient instytucji finansowej narażasz się na duże ryzyko. Ryzyko błędnej decyzji inwestycyjnej, wyboru mało atrakcyjnego produktu finansowego. Matematyka nie jest w Polsce popularna. A tej dotyczącej finansów nie uczą w szkołach. Intuicja często pomaga. Ale... gdy w grę wchodzą duże inwestycje lub duże kredyty warto mieć pewność, że po drugiej stronie stołu jest osoba, która zna się na tym co robi. Także od strony matematyki finansowej.
wtorek, 08 marca 2011
Magia Procentów dotyczy też inflacji. W długim okresie nawet duże zyski potrafią się znacznie skurczyć. Pioneer Zrównoważony chwali się zyskiem 1465% w 18 lat. Inflacja w tym czasie: 431%. A 1465% - 431% nie równa się 1000%. Tu działa magia (na naszą niekorzyść). To nie 1000%. To ledwie 191%. Przeczytaj jak to policzyć!
czwartek, 03 marca 2011
"Lucro", rzeczownik, znaczenia: zysk, profit, dochód. przymiotnik: lucrativo. "Libra", rzeczownik: w j. portugalski bilans, równowaga. Plan oszczędnościowy Lucro, Libra, Pareto – tak nazywają się produkty oferowane od dawna przez Noble Bank oraz Getin Bank oraz współpracujące sieci sprzedaży. Najczęściej dołączane są do "promocyjnych lokat", o których pisałem już ostatnio. Informacje na temat tych produktów nie są w prosty sposób dostępne. Trzeba spotkać się z doradcą. Słysząc o zysku 9% średniorocznie nietrudno jest podpisać umowę bez dokładnej analizy...