Analizy rynku funduszy inwestycyjnych, zasady i strategie inwestowania, jak wybrać fundusz
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Remigiusz Stanisławek
RSS


niedziela, 23 października 2011
Nie, to nie jest żart. I bynajmniej - nie jest to resorak. W najnowszej promocji TFI Skarbiec wystarczy zainwestować pewną kwotę aby otrzymać od ręki nowiutkie, prosto z salonu Audi Q7. Byłbym zapomniał: nie jest to najtańsza wersja. Przeciwnie najdroższa z pełnym wyposażeniem. Inwestujesz?

23:55, remigiusz.stanislawek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 października 2011
Pod artykułem na temat uśredniania pojawił się komentarz przekonujący, że w ostatnich 3 lub 5 latach uśrednianie działało. Odpowiedzi nie mogę zmieścić w komentarzu - warto to dokładnie to policzyć. Przy okazji pokazując gdzie popełniany jest najczęstszy błąd przy sprawdzaniu, czy uśrednianie działa czy też nie.
poniedziałek, 10 października 2011
Po lekturze poprzedniego artykułu i obejrzeniu nagrania wideo dokładnie omawiającego jeden z przykładów "teoretycznych" zasady uśredniania ceny czytelnikowi może wydawać się, że tak spreparowane dane pojawiają się tylko w teorii. Dziś przedstawię kilka wykresów z życia wziętych. Czyli nie tylko ze "szkoleń sprzedażowych" ale także przykład z materiałów reklamowych firmy tworzącej produkty inwestycyjne.

12:17, remigiusz.stanislawek
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 września 2011
Nie, ja nie uśredniam. Ale ... wystarczy umówić się na spotkanie z doradcą finansowym, odwiedzić okienko w banku rozważając np. produkt oparty o systematyczne oszczędzanie na emeryturę aby usłyszeć: "nie musi się Pan/Pani znać na funduszach - najlepiej systematycznie co miesiąc kupować fundusze akcji - uśredni się cena, i świetne zyski gwarantowane". Doskonałe zyski z uśredniania ceny są jak Yeti - wszyscy o nich mówią (w momencie sprzedaży produktów inwestycyjnych) a nie znam żadnej osoby, która stosując tę zasadę byłaby zadowolona z wyników. Nie ma w tym nic dziwnego - uśrednianie działa tylko wtedy gdy na teoretycznym wykresie odpowiednio dobrano liczby...
środa, 08 czerwca 2011
Samo sformułowanie "gwarancja kapitału po 15 latach" powinno budzić pytania i lekkie zaniepokojenie - szczególnie gdy dwie linie dalej w ofercie jest informacja o dotychczasowych 11% średniorocznie :) Czyżby twórcy produktu nie byli pewni choćby 1% zysku rocznie? Tego nie wiem. A ponieważ w dniu wczorajszym otrzymałem kolejny e-mail z nową odsłoną tego typu produktów postanowiłem ponownie przybliżyć je czytelnikom. Szczególnie zapis o Gwarancji Kapitału, która jak dobrze policzyć oznacza gwarancję ... około 60% wpłaconych pieniędzy. Nie 100% jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać...

19:30, remigiusz.stanislawek
Link Komentarze (10) »
wtorek, 07 czerwca 2011
Co zrobić gdy nie możemy (chwilowo, przez 2-4 lat) kontynuować systematycznej inwestycji w polisie inwestycyjnej? Czy warto "zerwać" umowę, zapłacić te 20-80% opłaty likwidacyjnej i mieć spokój? Czy można inaczej? Liczby mówią, że tak...

16:38, remigiusz.stanislawek
Link Komentarze (4) »
Dziś przedstawię obiecane obliczenia. W kolejnym artykule. Na początku krótkie podsumowanie i refleksja. A w osobnym tekście po prostu przemówią liczby.

15:10, remigiusz.stanislawek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 maja 2011
Często spotykam ogłoszenia: sprzedam polisę inwestycyjną. Przyczyny takich decyzji są różne. A z uwagi na opłatę likwidacyjną zerwanie umowy w pierwszych latach skutki zerwania takiej umowy bardzo bolesne. Od strony czystej matematyki budżetu domowego takie "zerwanie umowy" jest często po prostu nieuzasadnione. Dlaczego? Policzymy. Do naszego biura trafiają e-maile/telefony z pytaniem: co robić. Moją poradę przedstawiam poniżej. Mam nadzieję, że pomoże podjąć rozsądną decyzję.

21:55, remigiusz.stanislawek
Link Komentarze (43) »
czwartek, 26 maja 2011
Dziś rozwiązanie zagadki. Który z funduszy, z których każdy miał średnią roczną stopę zwrotu = 15% zarobił najwięcej, a który najmniej. A ponieważ przemawiają do mnie fakty, sprawdzimy czy ten problem występuje w realnym świecie...

02:52, remigiusz.stanislawek
Link Komentarze (11) »
wtorek, 24 maja 2011
Byłem przekonany, że tematu wyników średniorocznych nie będę musiał poruszać. Ale skoro takie podstawowe błędy matematyki finansowej popełnia nawet Gazeta Prawna - uznałem, że warto tą liczbową ciekawostkę pokazać. Ku przestrodze. Dziś zagadka - w czwartek rozwiązanie.

18:52, remigiusz.stanislawek
Link Komentarze (19) »