Analizy rynku funduszy inwestycyjnych, zasady i strategie inwestowania, jak wybrać fundusz
Remigiusz Stanisławek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Mam produkt Pareto, Lucro, Libra i widzę 30% straty. Czy na pewno?

Po prostu patrzysz na zły wykres! Wiem, że więcej 'lajków na facebooku' będzie miał artykuł opisujący te produkty jako wielkie oszustwo. Ale - przepraszam - w moim modelu rzetelnej informacji pokażę fakty. Jeżeli ktoś jest gotów do tego aby wyłączyć emocje i spojrzeć na fakty - zapraszam do lektury. Oraz - oczywiście zadawania pytań w komentarzach (proszę o te merytoryczne). Zachęcam szczególnie osoby, które posiadają takie produkty. Warto wiedzieć w co zostały zainwestowane Państwa pieniądze. O tym na pewno nie powiedzieli w okienku bankowym. Niestety.

Po prostu patrzysz na zły wykres! Wiem, że więcej 'lajków na facebooku' będzie miał artykuł opisujący te produkty jako wielkie oszustwo. Ale - przepraszam - w moim modelu rzetelnej informacji pokażę fakty.

Jeżeli ktoś jest gotów do tego aby wyłączyć emocje i spojrzeć na fakty - zapraszam do lektury. Oraz - oczywiście zadawania pytań w komentarzach (proszę o te merytoryczne).

Zachęcam szczególnie osoby, które posiadają takie produkty. Warto wiedzieć w co zostały zainwestowane Państwa pieniądze.

O tym na pewno nie powiedzieli w okienku bankowym. Niestety.

Aby nie było niedomówień

Przed tymi produktami ostrzegałem w 2011 roku. To słabe rozwiązania To fakt. Ale na pewno nie nielegalne... A już na pewno nie stworzone po to aby tracił inwestor. Co (skutecznie) próbują wmawiać różnej maści 'kancelarie' prawne.

Ale o co chodzi?

W ostatnich miesiącach znów głośno o produktach Lucro, Libra, Pareto, Dziesięciokrotka i tym podobnych.

Szum medialny robią:

Przywiązani do Polisy - trzeba gdzieś znaleźć winnych - najlepiej w producencie, bo tak najłatwiej.

Kancelarie prawne (zarabiają na pozwach zbiorowych więc nie mają żadnego interesu aby pokazać fakty - tylko będą pokazywać to, co jest wygodne w procesie sprzedaży swoich usług).

Ten szum - to z jednej strony dobrze. Bankom, które dystrybuowały te produkty można wiele zarzucić - szczególnie w procesie oferowania tego produktu.

Ale - zamiast wmawiać inwestorom, że tego typu produkty zawsze tracą, warto byłoby może wyjaśnić o co chodzi w produktach Paretopodobnych?

Tylko ... to jak widać nie jest w interesie niektórych firm w Polsce. Łatwiej (bo produkt prosty nie jest) przekonać inwestorów, że na pewno stracą i tym samym zachęcić do współpracy z kancelarią prawną.

Przypomnijmy: Lucro, Libra, Pareto, Dziesięciokrotka

To oferowane w latach 2010-2014 długoterminowe (10-15 letnie) produkty strukturyzowane opakowane w formę polisy - tak zwane polisolokaty. Głównie oferowane przez Getin, Open Finance it. W sposób, który - delikatnie mówiąc - nie informował Klientów o tym co to za produkt.

Dodatkowo do produktu dodawano różne gratisy: konsole do gier, telefony, tablety, iPady - co powodowało, że tm chętniej do produktu przystępowali inwestorzy. Rzadko dopytując o szczegóły. I na deser promocyjną lokatę na 1-3 miesięcy.

Inwestor loguje się na rachunek polisy i widzi 30%-50% straty!

A to w naturalny sposób powoduje, że inwestorowi wydaje się (podkreślam słowo wydaje się), że to była zła inwestycja, ponieważ to coś miało zarabiać, a tutaj widać straty.

Fakty są takie, że to co widzi na wykresie - nie ma nic wspólnego z tym, od czego zależy wynik inwestycji.

Wiem, wiem, że to brzmi dziwnie. Ale - taka jest konstrukcja produktu strukturyzowanego.

Problem w tym, że nie informowano jak działa produkt. Co potem prowadziło do problemów.

W wielkim skrócie - co to za produkty

Są to 10-15 letnie produkty strukturyzowane. Czyli rodzaj zakładu (dosłownie). O co zakłada się inwestor? O to, że dokładnie w 10. lub 15. rocznicę podpisania umowy wartość wirtualnego indeksu. Jeżeli iindeks zarobi - inwestor zarabia. Jeżeli indeks straci - inwestor nie traci.To chyba uczciwy układ? Ale układ działa, jeżeli inwestor dotrwa do końca podpisanej na 10-15 lat umowy. Tu - przepraszam - nie sam sobie wmówić, że inwestorzy nie wiedzieli, że jest to inwestycja na 10 czy też 15 lat.

Pomijam tu koszt kredytu na brakujące 80% inwestycji. Ale to temat na osobny artykuł.

Faktyczny, aktualny wynik inwestycji to dla np. Lucro zysk!

Końcowy zysk zależy od wirtualnego indeksu. To przykładowo indeksy:

Jak widać na wykresach - nie ma tu spadków 30-50%. Ba - indeks MasterSeries 8 ma spory wzrost wartości!

Wykres Lucro

 

To dlaczego po zalogowaniu na moim rachunku widzę stratę?

Ponieważ - nie jest tam pokazywany wykres inwestycji :) A jedynie wykres funduszu UFK będącego bieżącą wyceną opcji na ten indeks plus waróścią obligacji, która ma zapewnić w najgorszym scenariuszu ochronę kapitału (minus koszty kredytu na brakujące 80% w ten inwestycji w modelu 20/80).

To co widzi inwestor nie ma nic wspólnego z wynikiem końcowym inwestycji.

Natomiast będzie użyte do wypłaty w przypadku zerwania umowy.

Gdzie jest napisane, że liczy się tylko końcowy wynik indeksu po 15 latach?

Wszystko jest zapisane w warunkach umowy.

Jak liczony jest zysk końcowy w Lucro

Jak widać - mowa jest tutaj o ostatnim dniu inwestycji. I wynik zależy od indeksu (IndexFinal) a nie od wyceny funduszu UFK, który jest czymś całkiem innym.

Powtórzę - wiem że nie jest to proste - ale - dlatego umowa produktu ma tyle stron, które to wyjaśniają.

 

Dlaczego wszyscy w kółko powtarzają: tu na pewno się straci?

Ponieważ mamy tu poważny problem z wiedzą. A przekonywanie, że to na pewno będzie strata jest w interesie (!) niektórych firm:

  • o tym jak działa produkt nie powiedział sprzedawca w okienku bankowym - ponieważ sam o tym nie wiedział. Przecież w Getinie jeżeli czegoś uczono pracowników to technik wciskania takiego produktu. Nic dziwnego, że na pytania Klientów 'o co chodzi' sami nie znają odpowiedzi (:
  • o tym jak działa produkt nie wie Klient. Nic dziwnego - w szkołach nie ma edukacji finansowej. A techniki sprzedaży były tak skonstruowane, aby przedstawić produkt w samych superlatywach. Czyli przy podpisywaniu umowy niestety spotykały się dwie strony, z których żadna nie miała pojęcia o produkcie. Ta silniejsza (bank) dorzucała jeszcze gratisy aby całość była bardziej atrakcyjna
  • o tym jak działa produkt nie wiedzą kancelarie prawne - nie dość, że nie wiedzą, to nawet nie chcą wiedzieć :) Gdyby zrozumiały - nie mogłyby żerować na niewiedzy inwestorów. Nie mogłyby oferować usługi zerwania tej umowy, która przecież na pewno straci.
  • media? Powtarzają to co przekażą im Klienci tych produktów lub 'zainteresowane' tą sytuacją inne firmy (np. kancelarie, który zrobiły sobie świetny biznes z tego produktu...) Smutne. 

Do licha - kim jest Remigiusz Stanisławek?

Już w 2007 roku w jednym z wywiadów mówiłem, że inwestowanie to nie lokata. I że inwestycjami w fundusze trzeba samodzielnie zarządzać. To było we wrześniu 2007 roku. Gdy wszyscy zachęcali - kup fundusze, zapomnij i zarobisz 15% rocznie.

Kto wtedy posłuchał tych rad - jego pieniądze są mu za to wdzięczne.

Przed Lucro, Libra przestrzegałem wiele razy. A cała głośna afera wokół podobnych produktów 'nazywam ją aferą Kwartalnych Zysków" wybuchła po cyklu moich publikacji i po kilku wywiadach ze mną w mediach. Tutaj cała historia afery.

No dobrze, jakim prawem tak stanowczo wypowiada się o Lucro Libra itp?

Ponieważ - w przeciwieństwie do chyba większości instytucji komentujących te produkty po tym jak pojawiła się afera wokół nich sam w taki produkt zainwestowałem (w 15 letni produkt Dziesięciokrotka). Oczywiście minimalną kwotę - ale mając taki produkt, i doskonale rozumiejąc jak naprawdę działa uważam że mam prawo wypowiadać się merytorycznie, a nie - jak to ostatnio bywa - po prostu narzekać (bo tak wygodniej).

Produkt mam nadal, na wykresie też widzę 30% straty. Ale - jak pokazałem wcześniej to nie jest wykres wartości inwestycji i inwestora, który w ten produkt zainwestował na 10-15 lat, to co widzi na wykresie po zalogowaniu nie powinno w ogóle interesować.

Nieważne, czy fakty, które pokazałem Cię przekonują!

Ja pokazałem liczby i konkretne zapisy z umowy. Generalnie z faktami trudno jest dyskutować.

Jeżeli posiadasz taki produkt - i jesteś odpowiedzialny za swoje oszczędności na tyle, że poświęciłeś czas na to aby doczytać do końca. Gratuluję.

Jeżeli posiadasz taki produkt - i udało mi się choć trochę uspokoić Twoje obawy. Cieszę się. Proszę podziel się w komentarzu czy ten artykuł choć trochę pomógł.

Jeżeli nie posiadasz takiego produktu - a i tak doczytałeś do końca - też gratuluję. To pozwoli Ci w przyszłości świadomie dokonać wyboru. Lepiej uczyć się na błędach innych.

Za praktyki sprzedażowe należy się reakcja

Proszę nie odbierać tego artykułu jako jakiejś obrony produktów Libro, Pareto czy Lucro. Ja tylko pokazuję, że sam produkt nie jest oszukańczy. Oszukańczy był sposób jego oferowania. Natomiast produkty strukturyzowane były, są i będą i są bardzo często wybierane przez inwestorów.

To, że sam nigdy z nich nie korzystam (uważam je za słabe rozwiązania) nie znaczy, że odmawiam im prawa istnienia. A takie podejście zauważam niestety w wielu artykułach.

Dlatego popieram to, że wiele osób chce się z tych produktów wycofać. Choćby po to aby zaprotestować przeciwko sposobowi w jaki były oferowane.

Oczywiście jest tu wiele przypadków osób całkowicie wrobionych - które nawet nie wiedziały jaki to jest produkt i na ile lat (szczególnie osoby starsze).

Ale wszyscy w wieku do 60 lat włącznie powinni chcieć najpierw zrozumieć w co zainwestowali.

I nawet, jeżeli teraz jest wszystko jasne - to nadal mają prawo próbować się z tych inwestycji wypisać, bez ponoszenia opłat likwidacyjnych i bez straty.

Środa 29 kwietnia , godzina 18:00

Poprowadzę bezpłatne szkolenie online na temat tych produktów. Podam w nim też kilka argumentów, których można użyć w walce z bankiem. Tu nie mam żadnych skrupułów: Getin w sposób oszukańczy oferował te produkty. I należy się tupnięcie nogą ze strony inwestorów.

Mówiąc krótko: pokażę jak argumentować w rozmowie z bankiem, ale oczekuję gotowości zrozumienia jaki posiadamy produkt! Zapraszam.

Termin: czwartek, 29 kwietnia 2015, godzina 18:00
Szkolenie kończymy: 19:30-20:00 (zależy od ilości pytań) Adres: http://www.opiekuninwestora.pl/skocz/webinar
Dane do logowania :

LOGIN: podajemy Imię i Miasto np: Arek (Konin)

HASŁO: pareto

Uwaga: logowanie dostępne będzie na 15 minut przed szkoleniem. Wcześniej zalogowanie nie będzie możliwe.

Uwaga: szkolenie będzie nagrane i udostępnione . Warto uczestniczyć na żywo – można zadawać pytania w trakcie.

Konferencja prowadzona jest przez Internet. To bardzo proste. Nie trzeba nic instalować. Wystarczy otworzyć stronę pokoju konferencyjnego (adres zostanie wysłany po rejestracji) orazwpisać login  podając swoje Imię i Miasto np. Andrzej (Poznań) oraz hasło dostępu (które zostanie wysłane po rejestracji). Spotkanie ma formę prezentacji slajdów ? z moim komentarzem. To także możliwość zadawania pytań, na które na bieżąco odpowiadam.środa, 22 kwietnia 2015, remigiusz.stanislawek

----------------------------------------------------------------
Fundusze inwestycyjne to doskonały sposób na pomnażanie naszych oszczędności.

Pod warunkiem, że potraktujemy to jako inwestycję. Funduszami należy zarządzać. Pozostawienie pieniędzy na wiele lat powoduje, że mamy dużą szansę aby nasz końcowy wynik był gorszy niż lokata bankowa.

O funduszach w Polsce wypowiadają się ... przedstawiciele funduszy, firm doradztwa finansowego. I niestety często to co czytamy, słyszymy czy też widzimy jest dość dalekie od rzeczywistości.

Pokazuję w jaki sposób, bez specjalistycznej wiedzy każdy może świadomie zarządzać własnymi inwestycjami. To naprawdę proste. Wystarczy zerwać z mitami inwestowania. Aby skutecznie inwestować na rynku funduszy nie trzeba być ekspertem.

Można wierzyć reklamie. Ale można też wziąć sprawy w swoje ręce. A tego chyba warte są nasze pieniądze?

Remigiusz Stanisławek
trener inwestycyjny (ponad 250 szkoleń z cyklu Fundusze to nie lokata)
twórca firmy i portalu Opiekun Inwestora
laureat nagrody: Innowacja Roku 2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
-
2015/05/26 08:43:14
Panie Remigiuszu, dla osób, które już mają ten produkt i rozważają jego przedwczesne zakończenie warto przeprowadzić analizę, czy to się obecnie opłaca. Takie narzędzie w Excelu dla wszystkich pareto-podobnych programów przygotowałem i opisałem w artykule wszystkoofinansach.pl/mam-program-pareto-libro-lucra/ Serdecznie zapraszam do lektury! I będę bardzo wdzięczny za ewentualny komentarz.

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz
-
2015/06/17 15:10:07
no ciekawe ciekawe... przyjrzę się temu jeszcze.
-
2015/06/23 20:01:56
Dodruk złotówki czy podatek katastralny - co nas czeka w 2016 roku?

myalterfinance.blogspot.com/2015/06/dodruk-zotowki-czy-podatek-katastralny.html
-
2015/06/29 17:38:28
Jak to mówią - nieznajomość prawa szkodzi
-
2015/07/17 15:14:45
Dobre produkty ale nie dla wszystkich...
-
2015/09/03 18:17:56
Wolę jednak teraz wstrzymać się od inwestowania...
-
2015/11/04 10:49:08
Banki powinny były poinformować inwestorów o szczegółach produktów. Wtedy nie doszło by do nieporozumień.