Analizy rynku funduszy inwestycyjnych, zasady i strategie inwestowania, jak wybrać fundusz
Remigiusz Stanisławek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Poduszka finansowa w tydzień. Jak to zrobić? Video

O potrzebie posiadania funduszu awaryjnego napisano wiele. Podzielę się moim sposobem na zbudowanie takiej poduszki finansowej w tydzień.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Podstawą dobrze zarządzanego budżetu domowego jest posiadanie finansowej poduszki bezpieczeństwa. To taki fundusz awaryjny na wypadek np. utraty pracy. Ale nie tylko...

Wydając wszystko co zarobimy, nie oszczędzając, mogą pojawić się inne sytuacje wymagające nagłego dostępu do pieniędzy. Np. choroba (koszty leczenia), awaria samochodu (wydatki na remont), starzenie się mieszkania/domu (przeciekający dach). Przykłady można mnożyć.

Jak zbudować poduszkę finansową. W tydzień!

Podane w nagraniu rozwiązanie powinno być traktowane jako rozwiązanie przejściowe w przypadku poduszki bezpieczeństwa. Ale - daje od razu taką poduszkę.

Oczywiście warto równolegle budować finansową poduszkę oszczędzając. Ale na to potrzeba czasu. Szczególnie gdy wcześniej o to nie zadbaliśmy...

Odkładając co miesiąc np. 10% miesięcznego dochodu potrzeba ... 30 miesięcy (to 2,5 roku) aby zbudować 3-miesięczną poduszkę finansową!

Dlatego polecam ten szybki sposób i równolegle budowanie zapasu oszczędności.

Video

00:23 Na ile miesięcy ma wystarczyć poduszka finansowa
03:12 Ile czasu zajmuje znalezienie ponownie pracy
04:20 Tradycyjna droga do budowy poduszki finansowej
06:55 Szybka droga do poduszki finansowej
07:40 To nie jest kredyt gotówkowy…
12:21 Koszty tego rozwiązania (znikome)
17:20 Case Study
20:41 Podsumowanie

Wersja tekstowa nagrania

Dostępna jest moim drugim blogu.

W skrócie

kredyt-bezpiecznyProponowane rozwiązanie to „Kredyt Bezpieczny” dostępny w Raiffeisen-Polbanku.

To specyficzny rodzaj ‚odnawialnego kredytu’. Ale o wyjątkowych cechach. Być może podobny produkt oferują inne banki – ale ja się z takimi rozwiązaniami nie spotkałem.

Produkt nie jest jakoś specjalnie promowany przez bank. Nie znajdziemy reklam w TV. To taki trochę produkt spod lady.

Nic dziwnego – gdy korzystasz z tego produktu w sposób opisany w tym nagraniu bank … nie zarabia. Na pewno wolałby zaoferować Tobie zwykły kredyt :)

Link do strony informacyjnej tego kredytu: http://www.opiekuninwestora.pl/skocz/bezpieczny

Bank nie płaci wynagrodzenia za promowanie tego rozwiązania (to na wypadek, gdyby ktoś bał się kliknąć w link obawiając się, że ktoś na tym zarabia:)). Piszę o tym kredycie ponieważ sam z niego korzystam od wielu lat. I sprawdził się doskonale w wielu przypadkach.

Komentarz

Jak wykorzystać Kredyt Bezpieczny:

  • jako podstawowa poduszka finansowa - gdy nie mamy oszczędności
  • jako środki do wykorzystania w dowolnym momencie w przyszłości (np. okazje zakupowe, większe wydatki np. choroba, na początek działalności biznesowej). Przykłady można mnożyć. Ale nawet mając duże oszczędności takie rozwiązanie w mojej ocenie warto posiadać.

Zależnie od wersji tego kredytu może pojawić się prowizja 5%:

  • po pierwsze - warto negocjować z bankiem (ja tej prowizji nie płaciłem)
  • po drugie - to forma dodatkowych środków dostępnych do pobrania w każdej chwili, gdzie wystarczy spłacać tylko odsetki (kapitał można spłacić w dowolnym momencie) - dostępna przez wiele lat. Dlatego tą opłatę warto podzielić przez przykładowo 20 lat. Wtedy roczny koszt bezpieczeństwa finansowego to 5%/20=0,25%. Czyli nie tak źle

Nieszczęsna opłata miesięczna 10 zł za kartę bankomatową czy też konto powiązane z tym produktem:

  • po pierwsze - tu też warto twardo negocjować (ja nie płacę żadnych opłat miesięcznych w tym produkcie - po oczywiście negocjacjach z bankiem)
  • po drugie - 10 zł miesięcznie to 120 zł rocznie. Przy kwocie 20.000 kredytu bezpiecznego jest to 0,6% wartości kredytu rocznie. Nie jest to duży koszt w zamian za bezpieczeństwo
  • po trzecie - 10 zł miesięcznie to ... mniej niż cena jednej kawy na mieście...

Poduszka bezpieczeństwa w formie kredytu? Czy to dobry pomysł?

Jeżeli ktoś nie posiada żadnych oszczędności - to w mojej prywatnej ocenie jest to doskonały pomysł.

Dlaczego? Ponieważ oprocentowanie tego produktu (obecnie 10%) jest znacznie niższe niż różnego rodzaju Providentów...

I w sytuacji gdy nie mamy zabezpieczenia finansowego, i np. niestety tracimy pracę pojawia się problem: skąd brać pieniądze na bieżące wydatki, spłatę rat kredytowych?

Bez dochodu nie otrzymamy kredytu w banku. Pozostanie szukanie wsparcia finansowego wśród najbliższych (niezbyt przyjemne i komfortowe), a potem już tylko firmy parapożyczkowe i wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

To dodatkowy stres - zamiast skupić się na szukaniu pracy, przekwalifikowaniu, próbie realizowania dodatkowych zarobków itp musimy myśleć o tym jak przetrwać kolejny miesiąc.

A poduszką w postaci Kredytu Bezpiecznego problem mamy z głowy. Środki na bieżące życie i raty kredytów są. Są oczywiście i odsetki - ale wiele razy niższe niż w punkcie pożyczkowym na rogu ulicy... A my możemy skupić się na tym co najważniejsze - poszukiwaniu nowego źródła dochodu.

Tylko o skorzystaniu z takiego rozwiązania trzeba pomyśleć wcześniej. Wtedy gdy mamy zdolność kredytową.

Przypomnę - od kredytu bezpiecznego nie płacimy odsetek, jeżeli go nie wykorzystujemy. I taka jest najlepsza forma korzystania z tego rozwiązania. Nie wypłacamy tych pieniędzy, ale śpimy spokojnie wiedząc, że mamy już jakąś poduszkę finansową. Oczywiście równolegle warto oszczędzać. Co nie znaczy, że z produktu warto rezygnować - nawet mając solidną poduszkę finansową produkt typu Kredyt Bezpieczny warto kontynuować (do zupełnie innych już celów).sobota, 21 marca 2015, remigiusz.stanislawek

----------------------------------------------------------------
Fundusze inwestycyjne to doskonały sposób na pomnażanie naszych oszczędności.

Pod warunkiem, że potraktujemy to jako inwestycję. Funduszami należy zarządzać. Pozostawienie pieniędzy na wiele lat powoduje, że mamy dużą szansę aby nasz końcowy wynik był gorszy niż lokata bankowa.

O funduszach w Polsce wypowiadają się ... przedstawiciele funduszy, firm doradztwa finansowego. I niestety często to co czytamy, słyszymy czy też widzimy jest dość dalekie od rzeczywistości.

Pokazuję w jaki sposób, bez specjalistycznej wiedzy każdy może świadomie zarządzać własnymi inwestycjami. To naprawdę proste. Wystarczy zerwać z mitami inwestowania. Aby skutecznie inwestować na rynku funduszy nie trzeba być ekspertem.

Można wierzyć reklamie. Ale można też wziąć sprawy w swoje ręce. A tego chyba warte są nasze pieniądze?

Remigiusz Stanisławek
trener inwestycyjny (ponad 250 szkoleń z cyklu Fundusze to nie lokata)
twórca firmy i portalu Opiekun Inwestora
laureat nagrody: Innowacja Roku 2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2015/03/22 13:05:25
No wszystko fajnie, ale jak ktoś nie ma dochodu, nie ma pracy a szuka i pracy i domu to tylko mu emigracja pozostaje, ze świadomością, że na początku będzie bardzo trudno. A ludzie maja jeszcze swoje inne dramaty, sama widziałam coś co świadczy, że niektórzy potrafią się załamać: allegro.pl/show_item.php?item=5191573261 , a w takim przypadku, to nie wystarczy żadna poduszka, nawet finansowa:P
-
2015/09/09 15:42:47
Dobra rada dla początkujących...
-
Gość: Karolek, *.dynamic.chello.pl
2016/01/16 21:14:00
Czasami z drobnych problemów można wyjść z pomocą pożyczki, anka-wr. A co do poduszki finansowej, warto zapoznać się z różnego rodzaju [a=www.polubic.pl/przegladamy-dostepne-na-rynku-inwestycje/]produktami[/a] bankowymi dostępnymi na rynku.
-
Gość: Karolek, *.dynamic.chello.pl
2016/01/16 21:14:37
Czasami z drobnych problemów można wyjść z pomocą pożyczki, anka-wr. A co do poduszki finansowej, warto zapoznać się z różnego rodzaju produktami bankowymi dostępnymi na rynku.