Analizy rynku funduszy inwestycyjnych, zasady i strategie inwestowania, jak wybrać fundusz
Remigiusz Stanisławek
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Powitanie - czyli zaczynamy

I wszedł posłaniec Króla na przygotowany przez mieszkańców podest i zaczął rozwijać zwój z przesłaniem Jego Królewskiej Mości (...). I zaczął czytać: "Drodzy mieszkańcy, czy cokolwiek straciliście inwestując w fundusze?" Tu rozejrzał się spokojnym, nie znoszącym sprzeciwu wzrokiem po twarzach tłumu zebranego na placu...

Czy coś straciliście inwestując w fundusze inwestycyjne?

W ten sposób witam uczestników moich szkoleń z inwestowania na rynku funduszy inwestycyjnych. I w ten sam sposób witam czytelników tego bloga.

I dokładnie wyjaśnię, dlaczego całkowicie z powyższymi tezami się nie zgadzam!

O funduszach inwestycyjnych...

Mówi się najczęściej to co podświadomie wielu inwestorów chce usłyszeć. Na pierwszy rzut oka porady, podobne w formie do przesłania samego Króla Inwestura brzmią logicznie i bardzo przekonująco.

Bardzo rzadko mówi się jednak jak jest naprawdę. Dlatego to, o czym będę pisał na blogu może być zaskakujące, często całkiem inne od wiedzy dostępnej w prezentacjach handlowych czy nawet szkoleniach sprzedażowych dla doradców finansowych. Ale obiecuję jedno - wszystko poparte faktami i konkretnymi obliczeniami.

Kim jest Remigiusz Stanisławek?

Tak w skrócie jestem:

1) pasjonatem rynków finansowych - a dokładniej Funduszy Inwestycyjnych.

2) pogromcą mitów inwestowania - historia wyników funduszy, niezbyt skomplikowana matematyka pokazuje, że ... to co mówi się w Polsce (i nie tylko) od kilkunastu lat na temat sposobów inwestoania na rynku funduszy inwestycyjnych najczęściej ... nie działa w praktyce. A w teorii działa tylko dlatego, że odpowiednio zostały dobrane liczby i daty...

3) twórcą portalu Opiekun Inwestora - dedykowanego inwestującym na rynku funduszy, laureatem tytułu Innowacja Roku 2009 oraz półfinalistą krajowych i międzynarodowych konkursów.

4) poszukiwaczem metod skutecznego inwestowania na rynku funduszy - ale takich, które nie wymagają wiedzy eksperckiej, pasjonowania się finansami, ani poświęcania własnego czasu.

5) pasjonatem góskiej turystyki rowerowej - ale raczej podjazdów niż zjazdów. Staram się choć raz w roku wjechać rowerem na Śnieżkę. Powoli - ale do celu.

A tematyka bloga? Oczywiście Fundusze Inwestycyjne. Praktycznie.

Tematów, które chcę poruszyć jest wiele. Jednego na pewno nie będzie - przewidywania przyszłości. Dlaczego? Skoro najczęściej analitykom się to nie udaje, nie uda się to także inwestorom. Wszystkie metody inwestowania, które promuję opierają się na reagowaniu na to co się już wydarzyło.

A co znajdzie się na blogu:

  • komentarze do aktualnych tematów związanych z rynkiem funduszy (korci mnie aby nieco krytycznym okiem spojrzeć na tzw. ETFy)
  • odrobina teorii - 7 lat obserwacji rynków, kilkadziesiąt przeprowadzonych szkoleń potwierdzają, że warto opublikować pewne elementy teorii. Wybiorę te najważniejsze, które bardzo rzadko się omawia - a brak tej wiedzy powoduje, że wielu inwestorów "świadomie traci" zainwestowane pieniądze...
  • fakty i mity inwestowania -zobaczysz te zaskakujące fakty, pokażę dlaczego dwa plus dwa nie może równać się siedem
  • porady inwestycyjne - czyli kilka ważnych zasad inwestowania na rynku funduszy
  • produkty inwestycyjne - czyli kiedy inwestować w polisie, kiedy poza polisą i co tak naprawdę znaczą poszczególne opłaty. Tu także urosło wiele mitów, które warto wyjaśnić...
  • trochę matematyki - ale podanej w strawny sposób. Jak nie popełniać błędów w posługiwaniu się procentami, jak uwzględniać podatek i inflację w naszych inwestycjach
  • przegląd gorących tematów na forach dyskusyjnych - czyli o czym się dziś dyskutuje
  • ciekawostki ze świata funduszy - na przykład jaki fundusz
  • no i tematy, które zaproponujesz Ty i inni czytelnicy bloga!

Dlaczego piszę ten blog?

Po pierwsze: Znam zbyt wiele osób, które straciły w funduszach...

Po drugie: Byłem na zbyt wielu szkoleniach, na których z zysku funduszu 300% przez 10 lat robi się 30% średniorocznie...

Po trzecie: Widziałem zbyt wiele wykresów, które sprzedają naciągając fakty do rzeczywistości.

Warto coś z tym zrobić. Każdy może być inwestorem. Pokażę jak być inwestorem skutecznym.

Przyłącz się do dyskusji

Zachęcam do komentowania wpisów.

Zachęcam do zadawania pytań. Szczególnie tych trudnych.

Zachęcam do proponowania tematów, które warto poruszyć na blogu.

 

pozdrawiam,

Remigiusz Stanisławek, niezależny trener inwestycyjny

czwartek, 08 lipca 2010, remigiusz.stanislawek

----------------------------------------------------------------
Fundusze inwestycyjne to doskonały sposób na pomnażanie naszych oszczędności.

Pod warunkiem, że potraktujemy to jako inwestycję. Funduszami należy zarządzać. Pozostawienie pieniędzy na wiele lat powoduje, że mamy dużą szansę aby nasz końcowy wynik był gorszy niż lokata bankowa.

O funduszach w Polsce wypowiadają się ... przedstawiciele funduszy, firm doradztwa finansowego. I niestety często to co czytamy, słyszymy czy też widzimy jest dość dalekie od rzeczywistości.

Pokazuję w jaki sposób, bez specjalistycznej wiedzy każdy może świadomie zarządzać własnymi inwestycjami. To naprawdę proste. Wystarczy zerwać z mitami inwestowania. Aby skutecznie inwestować na rynku funduszy nie trzeba być ekspertem.

Można wierzyć reklamie. Ale można też wziąć sprawy w swoje ręce. A tego chyba warte są nasze pieniądze?

Remigiusz Stanisławek
trener inwestycyjny (ponad 250 szkoleń z cyklu Fundusze to nie lokata)
twórca firmy i portalu Opiekun Inwestora
laureat nagrody: Innowacja Roku 2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: